sadsad x
asdasd
Şimdi Gelelim Hindistan Cevizinin Faydalarına
21 Temmuz 2019

Doğa mucizesini bitkiler ve meyveler aracılığıyla sürekli bizimle paylaşıyor. Hindistan cevizi de buna çok güzel bir örnek; sütüyle, meyvesiyle, çekirdeğiyle hatta o sert kabuğuyla ve kabuğunu kaplayan lifleriyle doğanın gücünü bize sunuyor. Sütü içiliyor, meyvesi yeniyor, meyvesi ve çekirdeği yağ oluyor, toz haline getirilip pastaları süslüyor, kabuğu aksesuar olarak kullanılıyor, liflerinden ip yapılıyor. Hindistan cevizi ve ondan elde edilen yağ öylesine zengin bir içeriğe sahip ki! Bu özelliğiyle de yüzyıllardır tıp sektörünün, uzun yıllardır ise kozmetik sektörünün hizmetinde…

Hindistan cevizinin bitip tükenmek bilmez faydalarına geçmeden önce birkaç kısa bilgi sunmamıza ne dersiniz?

Hindistan cevizi (coconut); 25 metreye kadar uzayabilen, 120 yaşına kadar yaşayabilen ve bu yaşam süresinin 70 yılı boyunca meyve verebilen, palmiyegiller ailesine mensup Hindistan cevizi ağacının meyvesi. Hindistan cevizi ağacı, tropikal bir ağaç; Karayipler, Malezya, Filipinler, Endonezya ve Sri Lanka gibi ülkelerde yetişiyor. Yani aslında Hindistan ile bir ilgisi yok. Bu ismi taşımasının nedeni ise Hindistan’a ulaşmak için yola çıkıp Bahama Adaları’na varan, burayı Hindistan sanarak bölgeye Batı Hint Adaları ismini koyan Kristof Kolomb. Ünlü kaşif Bahamalar’da bu meyveyi görmüş ve onu Hindistan’dan getirdiği zannıyla Avrupa’da tanıtmıştı.

Yetiştiği ülkelerde yüzyıllardır bilinip kullanılan ve “yaşam ağacı” diye tanımlanan Hindistan cevizinin içinde bol miktarda laurik asit bulunuyor. Anne sütünde de olan laurik asit, Hindistan cevizini değerli kılan özelliklerden sadece biri. Antioksidan ve antibakteriyel olan Hindistan cevizinin çekirdeğinin ve meyvesinin preslenmesiyle yağı elde ediliyor. Oda sıcaklığında katı formda olan Hindistan cevizi yağı, orta derecede yağ asidi içeren doymuş yağlardan oluşuyor. Öyle ki Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ oranı, tereyağındakinden bile fazla. Bu nedenle mutfakta kısıtlı bir şekilde tüketilmesi öneriliyor. Ancak kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılması, tam tersine çok olumlu sonuçlar veriyor.

 

Hindistan cevizi yağı, saç ve cilt üzerinde harikalar yaratıyor

Antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra bol miktarda E, C ve B6 vitaminlerine, demir, magnezyum, sodyum, potasyum gibi minerallere sahip olan Hindistan cevizi yağı; saç ve cilt için gerçek bir hazine.

Cilt tarafından hızlıca ve kolayca emilen Hindistan cevizi yağı cildi derinlemesine besliyor, nemlendiriyor, bakımını yapıyor, yumuşatıp pürüzsüzleştiriyor. Vücuttaki ölü derilerin atılmasına yardımcı olurken, tahriş olmuş cildi de sağaltıyor. Böcek ve sinek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntı ve yanmaları gidermekte de son derece becerikli.

Hindistan cevizi yağı, yaşlanma belirtileri üzerinde de etkili. Yüzdeki kırışıklıklara, yüz ve boyundaki sarkmalara, ayrıca hamilelik çatlaklarına gayet iyi geliyor. Gözaltı torbalarının onarılmasını destekliyor. Üstelik Hindistan cevizi yağı, en yoğun makyajları bile ustaca çıkarabiliyor. Zayıf tırnaklara güçlendirdiğini de belirtmemiz lazım.

Vitamin ve mineral içeriğinden aldığı güçle saç köklerini besleyerek onarıyor, saçların daha çabuk ve güçlü uzamalarını sağlıyor, saç tellerini kalınlaştırıyor, saç derisini temizliyor, kepeklenmeyi ve koparak dökülmeleri engelliyor.

Ve tabii ki saçlara parlaklık verip pürüzsüzleştiriyor, yumuşacık ve kolay şekil alan saçlar yaratıyor. Hindistan cevizi yağının bir özelliği önce ısınan, sonra da soğuyan ve buharlaşmayan bir yapıya sahip olması; bu yapı nedeniyle saçları ve saç diplerini yoğun bir şekilde nemlendirirken, nemin dışarı çıkmasına izin vermiyor.

Saçların mis gibi kokmasını sağlaması da cabası.

 

Başka faydaları da var…

Hindistan cevizi yağının orta zincirli yağ asidi içerdiğini söylemiştik. Bu içerik sayesinde metabolizmayı hızlandırırken, açlığı bastırma özelliğiyle kilo verilmesini de kolaylaştırıyor. Öte yandan bağışıklık sistemini destekliyor. Mide ve hazımsızlık sorunlarına, idrar yolu enfeksiyonlarına ve kemik sağlığına iyi geliyor.

Kötü koku oluşumunu da engelliyor. Bu nedenle Hindistan cevizini doğal bir deodorant olarak tanımlayabiliriz. Sadece vücut kokularıyla değil, ağız kokusu ve ağız içi bakterilerle de savaşıyor Hindistan cevizi. Bunun için küçük bir miktar Hindistan cevizi yağını suyla karıştırarak gargara yapmak yeterli.

 

Ve karşınızda Thalia Natural Beauty Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Serisi

Yüzde yüz doğal ve yüzde yüz inovatif ürünleriyle tüketicilerini selamlayan Thalia Natural Beauty, çok kısa bir süre önce ürün yelpazesine Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Serisi’ni kattı. 6 üründen oluşan bu serinin en önemli özelliği saç ve cildi harika bir şekilde beslemesi.

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Şampuan: Formülündeki Hindistan cevizi yağı ve doğal içeriklerle saç uçlarını besleyip korur, öte yandan kırılmaları engeller. Saçlarınızın gözle görülür bir şekilde güçlenmesine ve doğal parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur.

 

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Duş Jeli: Hindistan cevizi özlü duş jeli, besleyici ve bakım yapan bir duş deneyimi sunar.Hoş parfümünün yanı sıra cildinizi nazikçe temizler ve doğal nemini korumasına yardımcı olur. Duş jelinizi bir lif yardımı ile uygulayın, yumuşak dokusunun ve zengin köpüğünün keyfini çıkarın.

  

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Yüz Maskesi: Doğal içeriklerle formüle edilmiş Hindistan cevizli yüz maskesi, uygulandığı andan itibaren cilde aydınlık ve canlı bir görünüm kazandırır. Hindistan cevizi özleri genel cilt görünümünü canlandırmaya ve yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Shea yağı ise cildinizin nem dengesini düzenler.

 

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Vücut Losyonu: Hindistan cevizli vücut losyonu, cildinizi derinlemesine nemlendirir.Yapışkanlık hissi bırakmayan etkin formülü sayesinde cildinizi besleyerek, daha yumuşak ve pürüzsüz olması için gereken desteği sağlar. Yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Günlük cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

 

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı El Kremi: Hindistan cevizi yağı içeren formülüyle cildinizi derinlemesine besler. Hindistan cevizi özleriyle yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda tırnaklarınızı güçlendirmeyi amaçlar. Gün boyunca kalıcı nefis kokusu ile kendinizi harika hissetmenizi sağlar.

 

Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Doğal Sabun: İçerdiği yoğun Hindistan cevizi özleri sayesinde cildinizde yumuşak ve ipeksi bir his oluşturur; ayrıca yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının eşsiz nemlendirme özelliği sayesinde cildiniz elastikiyet kazanır. Yüz ve vücut bakımında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.