sadsad x
asdasd
Göz Çevresi Bakımının Olmazsa Olmazları
25 Şubat 2018

Göz çevresi bakımının olmazsa olmazları

Mutluluğunuzu, kızgınlığınızı, üzüntünüzü ve daha birçok duygunuzu yansıtan gözlerinizin çevresine doğru bakım uygulayıp uygulamadığınızı hiç düşündünüz mü? Size birkaç adımda doğru göz çevresi bakımıyla ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Göz çevresi bakımı çok önemlidir, çünkü göz çevresindeki deri vücudun en ince ve dolayısıyla en hassas bölgesidir. Bunun sebebi ise göz çevresinde yağ salgı bezlerinin olmamasıdır. Bu ne anlama gelir diye düşünecek olursanız hemen cevaplayalım: Göz çevresinin nem ihtiyacı çok fazladır. Bunun yanı sıra, her gün yaklaşık 14.000 kez göz kırpma hareketi yapan gözler kırışıklık izlerine en yatkın bölgedir. Sıklıkla yapılan mimik hareketlerine bir de ultraviyole (UV) ışınlarının olumsuz etkileri, ilerleyen yaş sebebiyle deri esnekliğinin azalması, stres, hava kirliliği gibi faktörler de eklenince göz çevresi iyice yıpranır ve morluklar, kırışıklıklar, şişlikler boy göstermeye başlar. İşte bu durumları en aza indirgemek için göz çevresi bakımını aksatmamak çok mühimdir.

Önce kaliteli bir uyku

Sağlıklı bir göz çevresi için düzenli bir uyku şart. Uyku yeterince alınamadığında, gözler ve göz çevresi anında yorgunluğun izlerini yansıtır. Burada bir parantez açarak yetişkin bireyler için en ideal uyku süresinin 8 saat olarak hesaplandığını belirtmek isteriz.

Her şeyin başı temizlik!

Her gece yatmadan önce göz makyajınızı hiçbir zararlı madde içermeyen doğal içerikli temizleyicilerle, tercihen misel sularla, fazla bastırmadan temizlemelisiniz. Aksi takdirde uyku boyunca göz çevresine yayılan rimel ve far gibi boyalar kırışıklığa zemin hazırlayabilir. Göz makyajını temizlemek kirpik bakımı için de büyük önem arz eder; çünkü rimel gece boyunca gözde kaldığında kirpikler yastığa değerek kırılabilmektedir. Ayrıca göz bölgesine çok soğuk veya çok sıcak su değdirilmemeli, temizleme esnasında ılık su tercih etmelisiniz.

En hassas bölgeye, en güçlü nemlendirme

Göz çevresinde vücudumuzun diğer bölgelerinden farklı olarak hiç yağ salgı bezi bulunmadığından bahsetmiştik. Bunun diğer bir açıklaması ise göz çevresinde doğal yağlanmanın yok denecek az olmasıdır. İşte tam da bu sebeple gözlerinize uygun “güçlü” bir nemlendirici kullanmak, yorgun görünümden kurtulmanızı sağlayacak en büyük etkendir. Göz çevresi nemlendiricileri günde iki kez, sabah ve akşam olacak şekilde uygulanmalıdır ve uygulama esnasında kremin göz içine kaçmamasına ve yumuşak dokunuşlarla sürülmesine dikkat edilmelidir.

Göz çevresi ürünlerinin diğer nemlendiricilerden en büyük farkları ise; nem sağlamanın yanı sıra kişinin ihtiyacına göre yaşlanma belirtilerini onarmaları, morluk ve şişlikleri gidermeleri, yatıştırıcı olmaları ve göz çevresi derisinde irritasyona yol açmayacak ve dokuları iyileştirecek maddeler (A, C, E, K vitaminleri, provitamin B5, doğal bitki özleri –papatya, shea, tsubaki, badem yağı vs.) içermeleridir.

Beslenmeye dikkat!

Cilt sağlığı için en önemli beslenme kuralı bol su içmektir. Gün içinde bol miktarda tüketilen suyun, cilde büyük faydaları vardır. Ayrıca göz çevresi bakımı için A vitamini açısından zengin yiyecekler (ıspanak, havuç, pazı, kırmızı et, kereviz, maydanoz vs.) tüketmek gözlere ve göz çevresine sağlık vermektedir.

Sağlıklı bir göz çevresi için destekleyici bakımlar da şart

Bitkilerin gücünden yararlanarak göz çevrenizi sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Papatya çayı, yeşil çay veya ıhlamur içerdiği antioksidanlar sebebiyle gözlerinizi dinlendirmek için bire birdir. Çayı demledikten sonra biraz buzdolabında bekletir ve ardından bir pamuk yardımıyla göz çevrenizde 10 dakika bekletirseniz sağladığı faydayı anında hissetmeniz mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.