sadsad x
asdasd
Saç Dökülmesine Elveda!
25 Şubat 2018

Zayıflayan, yıpranan, dökülen saçlar kadınların en büyük problemlerindendir. Saç dökülmesi stres, protein eksikliği, hamilelik, aşırı A veya B vitamini tüketimi, mevsim değişikliği, demir eksikliği gibi sebeplerden ötürü ortaya çıkar; sebebi her ne olursa olsun önlenebilir bir problemdir. Burada önemli olan her yetişkinin gün içerisinde ortalama 50 ila 100 tel arasında saç teli kaybetmesinin normal olduğunu, fakat bunun üzerindeki miktarın “problem” olarak nitelendirilebileceğini bilmektedir.

Vücudumuzla ilgili her konuda olduğu gibi doğru beslenme ve kaliteli bir uyku, saçlarımızın sağlıklı olması için de önemlidir. B6, B12, C, E vitaminleri açısından zengin; aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir gibi aminoasitleri içeren besinler tüketmek ve eğer vücutta bunların eksikliği varsa takviye edici gıdalar (multi-vitaminler vs.) kullanmak saçlarınızın sağlığı için gereklidir. Örneğin; protein ihtiyacınızı fasulye, mercimek, yumurta, peynir, yağsız yoğurt ile karşılayabilir, A vitamini ihtiyacınız için yeşil yapraklı sebzelere ve taze fasulyeye ağırlık verebilir, E vitamini için ise her gün bir avuç ceviz, fındık ya da badem tüketebilirsiniz.

Saçlarınızın canlı ve dolgun olması için düzenli beslenmek ve kaliteli uyumak dışında neler yapabilirsiniz hemen inceleyelim:

Saçlarınızı her gün değil, gün aşırı yıkayın

Saçları her gün yıkamak, saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenmeye ve saç dökülmesine hatta saç derisinde istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine neden olabilir. Bu sebeple saçları gün aşırı yıkamak sağlıklı bir saç derisi için önem arz eder.

Saçlarınızı doğru şampuanla yıkadığınıza emin olun

Saç dökülme probleminiz varsa buna özel üretilen şampuanları tercih etmelisiniz. Özellikle zeytinyağı, buğday, ısırgan otu, sarımsak, lavanta, ardıç, çay ağacı, argan yağı içerikli ürünler bunun için bire birdir. Ayrıca şampuanınızı seçerken tuz, paraben, SLES ve SLS gibi zararlı kimyasallar içermemesine özellikle dikkat etmeniz gerekir; bu kimyasallar sadece saç sağlığınızı olumsuz etkilemekle kalmamakta, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlayabilmektedir.

Bu noktada Akten Kozmetik Laboratuarı’nda yaratılan, Thalia Natural Beauty’nin tüm şampuanlarında kullanılan ve 24 çeşit bitkinin karışımından elde edilen patentli PhytoComplex AHL® isimli bitkisel aktifinin saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olduğunu hatırlatmak isteriz.

Saç bakım yağlarının gücünden yararlanmayı da unutmamalısınız.

Ne kadar az işlem, o kadar sağlıklı saçlar

Sık sık fön çektirmek veya düzleştirici, maşa gibi şekillendiricilerle saçı yüksek miktarda ısıya maruz bırakmak oldukça yanlış bir harekettir. Ayrıca hepimizin bildiği gibi saç boyası, perma gibi işlemler saçı kökten yıpratmaktadır. Bunun yanı sıra, saçları her gün sıkıca toplamak (sıkı atkuyruğu yapmak vs.) da saç derisinde gerginliğe yol açarak saç dökülmesine neden olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.