sadsad x
asdasd
Argan yağı, cildimiz ve saçlarımız için gerçek bir dost!
22 Mart 2018

Argan yağı, tüm dünyaya Fas’tan yayıldı.

UNESCO Biyosfer Rezervleri Programı’nca koruma altına alınmış olan argan ağacı (Argonia Spinosa), sadece Fas’ın Agadir, Taroudan ve Essaouira bölgelerinde yetişiyor. Argan yağı da ortalama 150 yıl yaşayan bu ağacın meyvesinden bin bir güçlükle elde ediliyor. İçi yumuşacık olsa da bu meyvenin kabuğu sert ve dikenlerle kaplı, bu nedenle toplanması hiç de kolay değil. Hem argan ağacının nadir olması, hem elde edilmesindeki zorluk, hem de pahalılığı nedeniyle argan yağı, “sıvı altın” olarak da tanımlanıyor.

Argan yağı, inanılmaz zengin bir içeriğe sahip

Faslı kadınların yüzlerce yıldır saçlarının ve ciltlerinin güzelliği için kullandığı argan yağının ciltte ve saçlarda harikalar yaratmasının nedeni ise zengin içeriği. Argan yağı, zeytinyağından üç kat fazla E vitamini içeriyor; bu bile başlı başına çok önemli bir özellik. C, B1, B2, B5, B6, B9 vitaminlerinin yanı sıra Omega3, Omega6, Omega9 açısından da son derece zengin olan argan yağı, pek çok minerali de barındırıyor. Demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko, potasyum ve selenyumu bunlardan bazıları olarak sayabiliriz.

 Argan yağı ile daha genç bir cilt

Argan yağını eşsiz yapan özelliklerden biri de gerçekten çok güçlü bir nemlendirici olması. Cilt tarafından kolayca emiliyor ve cildi yumuşacık yapıyor. Argan yağı, ayrıca, yaşlanma karşıtı bir ürün (anti-aging) olarak önem arz ediyor. Bu işlevini de cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olarak, soğuk ve güneş gibi dış etkilere karşı cildi koruyarak, cildi ölü hücrelerden arındırarak yerine getiriyor.

Cilde etkileri bu kadarla da kalmıyor. Yüzdeki siyah noktaları ve sivilcileri azaltıyor, el üzerindeki yaşlılık lekeleriyle savaşıyor, cilt çatlaklarını önlüyor, ciltteki tahrişleri gideriyor… Üstelik argan yağı, kırışıklıklara ve selülitlere karşı da etkili.

Argan yağının tırnakları güçlendirici, tırnak kırılmasını azaltıcı ve tırnak eti problemlerini giderici bir etkisi olduğunu da söylemeliyiz.

Yumuşak, ipeksi ve güçlü saçlar

Bu değerli yağ, sağlıklı ve canlı saçların da anahtarı. Saçı bir yandan kökten uca besleyen argan yağı, öte yandan da nemlendiriyor ve saçın nem dengesini koruyor. İçeriğindeki E vitaminden de aldığı destekle saç dökülmelerini, koparak dökülmeleri ve saçtaki düğümlenmeleri engelliyor. Omega3, Omega6 ve Omega9 ile de saçı yeniden yapılandırıyor ve güçlendiriyor. Boya, fön, düzleştirme gibi işlemlere sık sık maruz kalan saçlardaki kırılmaları da onarıyor. Kepeklenmeyi önlemesini, saç uzamasını hızlandırmasını, saçtaki elektriklenmeyi yok etmesini, şekil vermeyi kolaylaştırmasını, saça yumuşaklık ve ipeksi bir parlaklık kazandırmasını argan yağının saç üzerindeki diğer etkileri olarak sıralayabiliriz.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.